Başarı Hikayeleri

Başarı Hikayem ve Farmasi’nin Hayatımdaki Önemi

Herkese Merhaba
 
Karadeniz’in güzide ili olan Trabzon’un şirin ilçesi ‘’Araklı Ortaköy’’ köyünde doğdum. Eğitim hayatımı farklı sebeplerden dolayı maalesef tamamlayamadım. Eğitim hayatımı istediğim şekilde tamamlamayasam da kendimi geliştirmek için sürekli araştırmalar yaptım. Kendimi eğitip hayat okulunu okudum. En büyük bilim adamları bile öğrenim hayatlarını tamamlamayanlardan çıkıyor. Bunu bilmek bana güç verdi.
07.11.1999 yılında eşimle, Kamil Babacan ‘la evlendim. Berkan adında bir oğlum, Berika adında bir kızım var. Hala Karadeniz’de yaşıyorum.
Çoçukluğum ve gençliğim köyde geçti. 9 kardeşli, kalabalık bir ailenin çocuğu olmaktan çok mutluyum. Çocukluğumdan beriinatçı biriydim, neyi hayal etsem yapmak isterdim.

Hiç unutmuyorum 7 yaşındaydım rahmetli babacığım bize bayramlık kazak almıştı. Renkleri bile hala aklımda. Babamdan aldığım ilk hediyemdi, o kadar çok mutlu onmuştumki.. O  mutluluğu asla unutmadım ve unutmayacağım da.. Çok kısıtlı imkanlarla büyümüş olmama rağmen içimde büyük bir başarı azmi hırsı vardı.. Hayatımda geriye baktığımda çocuklarıma anlatacağım dolu dolu anılarım olmalı diye düşünürdüm.
Bunun için birşeyler yapmalıydım. Yıllarca köyde, tarlada çalıştım, fındık topladım, parayla dışarıya el işi ürünler yaptım. Bu şekilde para kazanıp aile bütçesine katkıda bulunuyordum. Ama bu benim için yeterli değildi. Derken bir network firmasıyla tanıştım.

Komşumun tavsiyesiyle X bir fırmaya üye olmaya karar verdim. Fakat bu üyelik bile çok zor bir başlangıçtı. Sadece 1 ay boyunca eşimi ikna etmek için uğraşmıştım. İşin içine girdiğimde insanların para kazandığını, hatta kariyer elde ettiklerini gördüm. Çok etkilenmiştim..
Ben de yapabilirim diye düşündüm,  ama engellerim hala devam etmekteydi, bırakın ürün satmayı komşuya bile gidebilmek için eşimden izin almalıydım. Bir kere bu sevdaya kapılmıştım, bende bu işin bir parçası olmalıydım...

Önceleri küçük küçük siparişler verdim. Daha sonra çevremde gördüğüm insanlara işimi anlatıp sipariş toplamaya başladım. Arkadaş çevremden üye olmak isteyenler olmaya başladı. Eşimle konuşup üye yapmak istediğimi paylaştım. Önce çok karşı çıktı. Sen üye yaparsan kapı kapı gezeceksin, sizi kullanacaklar gibi sürekli söylenip duruyordu...

Türk erkeklerinden bazıları bu tarz işlere pazarlama gözüyle bakıyorlar, her ne olursa olsun ben kafama koymuştum! Bu işi yapmalıydım! Ve eşımı ikna etmeyibaşarmıştım. Üyeler yapmaya başladım. Üye Yaptıklarıma eğitim alıp eğitim vermeliydim. Eşim toplantılara gitmeme çok müsade etmiyordu...

Ama çevremdeki kişiler toplantılar yapıp büyük işler başarıyordu. Benim neyim eksikti ki? Eşimle sürekli konuşup benim de başarılı olabileceğimi anlatıyordum, ikna çabalarım devam ediyordu. Nihayet eşimi toplantılara katılmam konusunda  ikna etmiştim. Büyük hedeflerim ve hayallerim vardı, başarılı olmalıydım...
 
Bu firmada 4 yıl liderlik yaptım. Bir çok şey öğrendim. Fakat kazancı beni tatmin etmiyordu. Üstelik yabancı sermayeli bir fırmaydı. Çok çalışıp az para kazaniyordum. Türk firmasında çalışma hayalini hep kurardım. Ve nihayet 2010 yılının Ağustos ayında FARMASİ ile tanıştım. Farmasinin bir çok yönü beni çok etkilemişti. Herşeyden önce %100 Türk şirketiydi. Farmasi, Dr. C. TUNA, Onursal Başkanımız Allah ganı ganı rahmet eylesin.
 
Farması Kozmetik’in Ömerli’deki 56.000 m2’ lik kendi tesislerinde günlük 1000 ton üretim kapasitesi ile ürünleri üretmesi, 5 ayrı fabrikanın aynı tesis içinde bulunması yani entegre bir tesis olması, Farmasi Fabrikalarının bacasının olmaması, çevreye ve doğaya zarar vermemesi, Farmasi ürünlerinin SAĞLIK BAKANLIĞI onayının ve çok fazla sayıda sertifikasının olması, Dünya çapında 130 Ülkeye ihracat yapması beni cezbetmişti.

Ayrıca;
Farmasi ürünlerinin içerisinde,
  • Troclasan
  • Etil alkol
  • Alerji riski
  • Yapay nemlendirici
  • Paraben
  • Hayvansal madde
  • Kimyasal madde bulunmuyor.
Tüm bu ayrıtılar Farmasi’ye olan güvenimi perçinlemiş ve şirketime aşık olmamı sağlamıştı..
Eşim de geçen 4 yıl içerisinde çalışmama biraz alışmıştı. Farmasi’de çalışmaya başladığım dönemde Farmasi’yi hiç kimse bilmiyordu. Çevremdeki herkese anlatıyordum, sürekli kapılar üstüme kapanıyordu. ‘’Bu firmada nerden çıktı, kesin batacak, ürünleri güzel değildir..’’ gibi bir çok söz söyleniyordu...

İnatçılığım sayesinde kapılar yüzüme kapandıkça daha çok hırs yaptım ve bir karar aldım. ‘’Ben işimde başarılı olacağım ve bunu çevremdeki herkese göstereceğim!’’ İlk başladığımız dönemde aynı katalog ile  3 ay boyunca çalışyorduk. Bu dönem süresi içinde ciddi anlamda çok ama çok zorluk çektim. Çevremdeki hiç kimse bana destek olmuyordu.. Eşimden de beklediğim desteği göremiyordum..
Kendime hep yeni hedefler koyardım.. ‘’Bu ay şu seviyeye geleceğim, şu kadar kayıt yapacağım’’ derdim ve o hedefe ulaşırdım! Çoçuklarım küçüktü.. Farmaside’ki ilk ayımdaki kazancım 90 tl idi hiç unutmuyorum...

İlk kazancımla çoçuklarıma bayramlık almıştım. İşımde başarılı olmak İçin sürekli yeni üyeler eklemem gerekiyordu. Çoçuklarımı okula gönderip ürün ve kataloglarımı çantama doldurup kapı kapı gezip tanıtım yapardım. Standlar kurardım, ev toplantıları yapardım ve buları eşimden gizli yapmak zorundaydım. Çalışma isteğim vardı ama destek olanım yoktu. Hem de bu işte tek başımaydım, bana yardımcı olacak hiç kimse yoktu. Kimsenin desteği olmadan her gördüğüm insana işimi anlattım. Farmasi beni çok mutlu etmişti. İlk ayımda  %9 seviyesine ulaştım. 6 ay içinde Müdürlük ünvanımı almıştım.
 
O kadar  mutlu olmuştumki bunun tarifi imkansız.. Şuan ekibimde kim müdürlük ünvanı alırsa onlardan çok ben mutlu olup seviniyorum. Ulaştığım başarılara her zaman yenisini eklemek istedim. Şu anda Farmasi’de 7 yıldır çalışıyorum. Farmasi her yıl geleknesel Antalya tatillerimize eşimi,çoçuklarımı ücretsiz götürüyorum. Farmasi’de ilk aracımı Platin Direktörlükte kullanım hakkına sahip oldum. 2. aracımı Zümrüt Direktörlükte kullanım hakkına sahip oldum. 3. aracımı Elmas Direktörlükte kullandım ve bu kez aracım Mersedes markaydı. Türkiye genelinde 4.Sıradayım. Eşim 2 Ünüversite mezunu, aldığı maaş belli şuan benim Farmasideki kazancım eşimin maaşını kat kat katlıyor, ve bu kazancın sınırı yok. Ne kadar çalışırsan o kadar çok kazanıyorsun ve çalışan herkesin kazancı kendi cebine kalıyor. Kimse kimsenin kazancına el uzatamıyor.
 
Eskiden eşim 15-20 dakikalık bir mesafeye gitmeme bile çok zor izin verirken şu an yurt dışı seyahatlerine katılıyorum. Önce Paris, Bosnahersek, Barselona’ya  gittim. Sırada Tunus ve Kıbrıs var. Bu gidişle tüm dünyayı dolaşacağım. Türkiye’de gitmediğim çok az il kaldı. Türkiye’nin dört bir yanında üyelerim var ve onları ziyarete gidebiliyor toplantılarını yapabiliyorum.
 Farmasi sayesinde özgürlüğüme kavuştum. Şuan başta eşim olmak üzere çevremdeki insanlar benimle gurur duyuyorlar, çevremde saygı duyulan, sevilen bir iş kadını oldum. Kazanırken kazandırmaya, hayatlara dokunmaya insanların hayallerini gerçeğe çevirmeye devam ediyorum.

 Eşimde benimle birlikte Farmasi’de çalışmaya başladı. Önceleri beni engellemek için elinden gelen her şeyi yapan, sürekli bu işler boş İşler diyen eşim Kamil Babacan’da Farmasi Kozmetik’de Altın Müdür oldu ve eşimin bana vermiş olduğu desteğe bile şuan şaşkınlıkla bakıyorum. Farmasi Kozmetik benim hayatımda o kadar çok şeyi değiştirdi ki hayalini kurduğum hayata kavuştum. Evimi aldım arabamı aldım çoçuklarımı özel okullarda okutuyorum yurt içi yurt dışı tatillerimiz ,sosyal faliyetlerimiz herşeyimiz değişti.

Önceden çoçuklarıma bayramlık alamazken şu an hayalini kurduğum herşeyi yapabilme gücüne sahip oldum. Kısaca bir şey söylemek istiyorum. Bir kadın istedikten sonra bu hayatta yapamayacağı hiçbirşey yoktur. Yeter ki kafasına koysun istediği herşeyi yapar!
Ben Songül Babacan olarak çok zor şartlar altında bu başarıya imza attıysam siz de başarabilirsiniz. Yeter ki isteyin, çalışın, azmedin ve başarın.. Hedeflerim, hayallerim halen devam ediyor.
 
HEDEFİM BAŞKAN OLMAK...  BU ZOR ŞARTLAR ALTINDA ELMAS DİREKTÖR OLDUYSAM ÇOK YAKINDA BAŞKAN DA OLACAĞIMDAN ŞÜPHEM YOK..
 
Farmasi’de tek Başıma başladığım bu yolda şuan binlerce girişimcilerim var, bu başarı tek başına olan bir başarı değildir. Bu başarı ekip başarısıdır. Farmasi ekibim benim için ailedir, candır...
 
Bu başarıyı ekibime borçluyum. Ekibim benim için evlattır,anne babadır.. her birinin yeri çok çok ayrıdır.
 
Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için varız. Sponsorlarım Abdullah bey, Gülcan hanıma da her zaman yanımda oldukları için çok çok teşekkür ediyorum.

İKİNCİ AİLEM OLAN ŞİRKETİME, YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ HAKAN TUNA’YA, BİZLERE BU KADAR GÜZEL IŞ İMKANLARI SUNDUKLARI İÇİN ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. YÖNETİCİLERİMİZ VE TÜM ŞIRKET ÇALIŞANLARIMIZA DA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.FARMASİ AİLEMDEKİ TÜM EKİBİME TÜM GİRİŞİMCİLERİME BU GÜNLERE GELMEMİZİ SAĞLADIKLARI İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜR EDİYORUM. SAYGI VE SEVGİLERİMLE ELMAS DİREKTÖR SONGÜL BABACAN